27 Şubat 2012 Pazartesi

And The Oscar Goes To...

84. Akademi Ödülleri her zamanki gibi muhtesem bir törenle ve Billy Crystal'ın sunumu ile sahiplerini buldu. NTV'den canlı olarak yayınlanan programı izleme fırsatım maalesef olmadı... Tabi ki adaylar açıklandığından itibaren Oscar'ların kime gideceği konusunda heyecanlı bir bekleyiş vardı. 10 dalda aday gösterilen sessiz film "The Artist" başta en iyi film olmak üzere 5 dalda ödül alarak geceye damgasını vurdu. En iyi kadın oyuncu ödülünü 17 kez aday gösterilerek rekor kıran Merly Streep The Iron Lady'deki rolü ile, En iyi erkek oyuncu ödülünü de The Artist'teki rolü ile Jean Dujardin kazandı.

Diğer heyecanlı bekleyiş ise Kırmızı Halı'da yıldızların neler giyeceği, hangi modacıları tercih edeceği ve kimin en şık olmayı başaracağı konusunda idi. Hollywood yıldızları yine Kırmızı Halı'yı uçurmayı ve tüm dünyanın bakışlarını üzerlerine çekmeyi başardılar.
Bu sene bana göre Kırmızı Halı'nın en şık görüntüsünü sergileyen bir çiftti. Sadece giydikleri ile değil ışıkları, aşkları ve tanrı lütfu güzellikleri ile Jolie-Pitt çifti Kırmızı Halı'da bir bütün olarak muhteşemdi. Kırmızı Halı'ya da birbirlerine de bu kadar yakışan bir çifti görmezden gelmek mümkün değil.... Brad Pitt Oscar heykelciğini alamadı belki ama benim Kırmızı Halı oscarımı almayı başardı.


Bu sene Oscar törenlerinde Kırmızı ve Beyaz'ın hakimiyeti vardı. Ancak masum ve sade beyazlar sessizce alev alev kırmızıları gölgede bırakmış gibiydi. Yıldızların kırmızı elbise seçimleri maalesef sanki hem geçide hem de renge hakkını verememiş gibiydi. Sadece Emma Stone'un Giambattista Valli elbisenin tonu, saçına ve tenine uyumu çok güzeldi. Beyazlara gelince, birinciliği iki ünlü arasında paylaştıramadım ve Gwyneth Paltrow ve Milla Jovovich'i beyazların kraliçeleri ilan ettim.:) ancak Milla Jovovich ışıl ışıl tek omuzlu Elie Saab elbisesi ve muhteşem makyajı ve saçı ile, Gwyneth Paltrow ise sade kesimli Tom Ford elbisesi ile kusursuzluğunu gözler önüne sermeyi yine başardı...
Tercihini beyazdan yana kullanan diğer biri ise Givenchy elbisesi ile Rooney Mara oldu. Gecenin en güzel sırt dekoltesi ve kısa zamanda kendisi ile özdeşleşen kesimleri ile emin adımlarla yerini sağlamlaştırıyor.Beyaz rüzgarına kapılan diğer iki isim de Jennifer Lopez ve Cameron Diaz oldu. Birlikte sahneye çıkan ikili güzelliklerini sergilediler...
Penelope Cruz'un Armani Prive elbisesinin ışığa göre değişen rengini, kesimini ve gögüs dekoltesindeki tül detayını çok beğendim. Saçı, makyajı ve mücevherleri ile tamamlanmış görüntüsü tek kelimeyle muhteşem...Kırmızıların en güzeli ise Giambattista Valli elbisesi ile Emma Stone;Jessica Chastain'in Alexander Mcqueen elbisesi biraz oryantal ancak sözkonusu Mcqueen olunca ben de akan sular duruyor ve onsuz bir Kırmızı Halı listesi olmazdı diye düşünüyorum. Geçide hakim diğer bir altın trendinden de nasibini almış... Tabi elbisenin Chastain'in saçı ve teniyle uyumuna söylenecek tek kelime bulamadım...Altın trendini Kırmızı Halı'ya taşıyan diğer bir isim de Stacy Keibler oldu. En ufak bir kusuru ortaya çıkarabilecek risklere sahip Marchesa elbisesi ile cesaretini ve güzelliğini sergilemiş oldu.


"Oscar'ın En Şıkı Sizce Kim?" anketine katılıp siz de fikirlerinizi paylaşın...


İşte tüm kazananlar;


En İyi Film: The Artist
En İyi Yönetmen: Michel Hazanavicius / The Artist
En İyi Kadın Oyuncu: Meryl Streep / The Iron Lady
En İyi Erkek Oyuncu: Jean Dujardin / The Artist
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Octavia Spencer  / The Help
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christopher Plummer  / Beginners
En İyi Yabancı Film: A Separation / İran
En İyi Görüntü Yönetmeni: Robert Richardson / Hugo
En İyi Sanat Yönetmeni: Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo / Hugo
En İyi Kostüm Tasarımı: Mark Bridges / The Artist
En İyi Makyaj: Mark Coulier / The Iron Lady
En İyi Kurgu: Angus Wall, Kirk Baxter / The Girl with the Dragon Tattoo
En İyi Ses Kurgusu: Philip Stockton ve Eugene Gearty / Hugo
En İyi Belgesel: Undefeated
En İyi Animasyon: Gore Verbinski / Rango
En İyi Görsel Efekt: Hugo
En İyi Orijinal Müzik: Ludovic Bource / The Artist
En İyi Şarkı: Bret McKenzie / The Muppets
En İyi Uyarlama Senaryo: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash / The Descendants
En İyi Orijinal Senaryo: Woody Allen  / Midnight in Paris
En iyi Kısa Film: Terry George / The Shore
En İyi Kısa Belgesel: Daniel Junge / Saving Face
En İyi Kısa Animasyon: The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder